WHAT'S NEW / NEWS

NEWS


SECOND-ROUND IMAS QUALIFIERS NAMED

Feb 10, 2021

Sixty-nine Filipino math wizards breezed through the first round and now are regarded as qualifiers of the final round of the 2020 International Mathematics and Assessments for Schools (IMAS).

Making headway to the final round scheduled in March 2021 are nineteen students from the middle primary division (grades 3 and 4), twenty-four from the upper primary division (grades 5 and 6) and twenty-six from the junior division (grades 7 to 10).

The second round of IMAS is composed of 15 questions of which some are in multiple choice while the other problems require the participants to give either short or detailed answers.

These are the lists of qualifiers from each division for the 2nd round of IMAS.

 

MIDDLE PRIMARY DIVISION
         
  Family Name Given Name School Grade
1 Ng Wyumi Gianina Grace Christian College Grade 3
2 BERTOSO RYU SHEALTIEL Laguna College Grade 3
3 Gocheco Liam Franco Uno High School Grade 3
4 Espocia Mateo Inigo Genesis Christian Academy Grade 4
5 Ng Janelle Caryl Grace Christian College Grade 4
6 QUIZON RAFAEL MIKHAIL Grace Christian College Grade 4
7 Hong Kai Daniella Victory Christian International School Grade 4
8 Dineros Jerome Agoo Kiddie Special School Grade 4
9 Fajardo Zeus Kian Precious International School of Davao Grade 4
10 Uy Robert Henrik St. John's Institute Grade 4
11 Manamparan Adriel Lenard Immaculate Conception Academy - Plaza Grade 4
12 Mangubat Zechariah Rei Our Lady of the Holy Rosary School - Mulawin Campus  Grade 4
13 Valdoz Chloe Pia Ysabel Saint Paul College, Pasig Grade 4
14 Salazar Orril Josh Calamba Elementary School Grade 4
15 Singh Jashandeep Cebu Roosevelt Memorial Colleges Grade 4
16 Hernandez Enzo Montessori de Sto. Nino of Meycauayan Bulacan Grade 4
17 Florante Abisha Beatrix Project 6 Elementary School Grade 4
18 Asuncion Samantha Kaye Oro Christian Grace School Grade 4
19 Aquino Princess Abbey Cziarah St. Thomas Academy-Avida Grade 4
         
UPPER PRIMARY DIVISION
         
  Family Name Given Name School Grade
1 Marcelo Misha Elise Xavier School Nuvali Grade 5
2 Poh Leung Shaun Saint Stephens High School Grade 5
3 Madrazo Lance Gabriel Zamboanga Chong Hua High School Grade 5
4 Lopingco Caitlin St. John's Institute Grade 5
5 Rigor Alyana Andrea Saint Pedro Poveda College Grade 5
6 Pulusan Feivel Hope Christian High School Grade 5
7 Hernandez Jaden Saint Stephen's High School Grade 5
8 Ang Ellison Saint Jude Catholic School Grade 6
9 Condino Jia Ruth Lauren Integrated Montessori Center - Taguig Grade 6
10 Tan Chelsea Kristanna Davao Christian High School V. Mapa Campus Grade 6
11 Siaco Kate Dominique Saint Jude Catholic School Grade 6
12 Uy Zion Skye Earl Carmelo  Ateneo de Manila University Grade School Grade 6
13 Acosta Claire Mitzi Saint Jude Catholic School Grade 6
14 Sumogba Heidrique Kristof Falcon School Grade 6
15 Fumera II Norton Emmanuel Christian School (Main Branch) Grade 6
16 Navarro Magnus Rex Ateneo de Manila University Grade 6
17 Calica Io Aristotle Nikolai Balanga Elementary School Grade 6
18 Co Justine Aaron Saint Jude Catholic School Grade 6
19 Lomibao Alexander Ateneo De Manila Grade School Grade 6
20 Lao Sebastian International School Manila Grade 6
21 Sy Zachary MGC New Life Christian Academy Grade 6
22 Co Adrienne Immaculate Conception Academy Grade 6
23 Pelicano Zach Levi West City Exceptional Child Learning Center Grade 6
24 Brent Anderson Ding Tarlac Living Faith Academy Grade 6
         
         
JUNIOR DIVISION
         
  Family Name Given Name School Grade
1 Tongson Michael Gerard Philippine Science High School-Main Campus Grade 7
2 Te Jerome Austin Jubilee Christian Academy Grade 7
3 Casib Mohammad Nur Philippine Science High School - Central Mindanao Campus Grade 8
4 Tan Chloe Kimberly Davao Christian High School V Mapa Campus Grade 8
5 Bautista Ervin Joshua Southville International School and colleges. Grade 8
6 Algenio Christian Xavier Ateneo De Manila Junior High School Grade 8
7 Villafuerte Mark Justin Manila Science High School Grade 8
8 Sawali Chester Aaron Philippine CUltural College-Manila Grade 8
9 Panergo Evan Justin Calbayog City National High School Grade 8
10 Lindayag Franz Achilles Philippine Science High School - Southern Mindanao Campus Grade 8
11 Yeo Sean Kendrick Pace Academy Grade 9
12 Paredes Erich International School Manila Grade 9
13 Jacob Benjamin Philippine Science High School - Main Campus Grade 9
14 Kaw Julianne Ycel De La Salle Lipa Grade 9
15 Tropicales Bert Jacob Philippine Science High School- Main Campus Grade 9
16 Chan Kei Hang Derek Saint Jude Catholic School Grade 9
17 Lim Tiong Soon Krystal Grace Christian College Grade 9
18 Tan Cassidy Kyler Davao Christian High School V. Mapa Campus Grade 10
19 Tan Rickson MGC New Life Christian Academy Grade 10
20 Wu Filbert Ephraim Victory Christian International School Grade 10
21 Tan Sean Matthew Jubilee Christian Academy Grade 10
22 Salazar Adrian Richard Philippine Science High School - Bicol Region Campus Grade 10
23 Chan Enzo Rafael Bayanihan Institute Grade 10
24 Ramos Charles Edison Zamboanga Chong Hua High School Grade 10
25 Ocho Martin De La Salle Santiago Zobel School Grade 10
26 Guangco Douglas Frederick Zamboanga Chong Hua High School Grade 10





Copyright 2008 Mathematics Trainers' Guild, Philippines. All Rights Reserved
Powered by Cid Systems Solution Services