It is barely a week away and the best of the Sudoku puzzlers will finally meet at the 4thPhilippine Sudoku Super Challenge to be held at SM North EDSA (SMNE) Annex, 4th level on January 30, 2010.
Since there were many who made their confirmation of participation but only those participants who submitted their registration forms are considered official national Sudoku Finalists. The said registration form is the participant’s final commitment to be contestants who will vie for the major titles in the following divisions: Sudoku Whiz Kid, Sudoku Wizard and Sudoku Grand Master.
Those participants whose names with “submitted” are the only ones who sent their registration forms.
Sudoku Whiz Kid:
Names of Participants |
City/ Region |
Reg. Forms |
|
1 |
Magin Benedict F. Ferrer |
Iloilo City-6 |
Submitted |
2 |
Candice Renee Beatrice T. Solidarios |
Calamba City- 4 |
|
3 |
Riana Danielle M. Mercado |
Olongapo-3 |
Submitted |
4 |
Kaye Yao |
Manila-NCR |
|
5 |
Danielle Gail P. Tan |
Lucena City- 4 |
Submitted |
6 |
Lorenzo Jose Baquiran |
Iloilo City-6 |
Submitted |
7 |
Angeline Erica G. Chu |
Tacloban City- 8 |
Submitted |
8 |
Neil Philip J. Poral |
Iloilo City-6 |
Submitted |
9 |
Ethan Riley C. Chan |
Zamboanga City- 9 |
Submitted |
10 |
Bryan Pocholo Miguel A. Illana |
Cavite City- 4 |
Submitted |
11 |
Mary Cris V.Aguinaldo |
Batangas City-4 |
Submitted |
12 |
Loraine Luceñara |
CDO- 10 |
Submitted |
13 |
Cherry Anne Placido |
Bulacan City-3 |
Submitted |
14 |
Arn Keith Santos |
Calamba City- 4 |
|
15 |
Narryl Jade R. Empleo |
Davao-11 |
Submitted |
16 |
Jazmine de Dios |
Pampanga-3 |
|
17 |
Sanielle Meliz N. Ong |
Bacolod City |
Submitted |
18 |
Jason Carlo Carranceja |
Manila-NCR |
|
19 |
Vyrone Joshua M. Soy |
Baguio City- CAR |
Submitted |
20 |
Gene Go Jr. |
Zamboanga City-9 |
Submitted |
Sudoku Wizard:
Names of Participants |
City/ Region |
Reg. Forms |
|
1 |
Cybele Liana Go |
Cebu City- 7 |
Submitted |
2 |
Mark John T. Dy |
Baguio City- CAR |
Submitted |
3 |
Sed Anderson Holaysan |
Cebu City- 7 |
Submitted |
4 |
Lance Garcia |
Baguio City- CAR |
Submitted |
5 |
Zernon Ezra Y. Chan |
Lucena City- 4 |
Submitted |
6 |
Samuel Chiu |
ZCHHS- 9 |
|
7 |
Nathaniel Ryan Ang |
Manila-NCR |
Submitted |
8 |
Sidney sheldon U. Tan |
Lucena City- 4 |
Submitted |
9 |
Ericson Ong |
Olongapo City-3 |
Submitted |
10 |
Vincent James Loo |
Davao-11 |
Submitted |
11 |
John Richmond Go |
Lucena City- 4 |
|
12 |
Aldwin Corañez |
Batangas City-4 |
|
13 |
Jon Erik Gonzaga |
Manila-NCR |
Submitted |
14 |
Charmaine Layson |
Naga City- 5 |
Submitted |
15 |
Danica Marie C. Bausa |
Naga City- 5 |
Submitted |
16 |
Juliene Lindy Tiu |
Iloilo City-6 |
Submitted |
17 |
Antoinette Ashley Palabrica |
Iloilo City-6 |
|
18 |
Chester Erwin Tiu |
Iloilo City-6 |
|
19 |
Kristoffer Apol Barnuevo |
Iloilo City-6 |
|
20 |
Aurea Ellaine Mallari |
Olongapo City-3 |
Submitted |
21 |
Claire Venice Cawagas |
Olongapo City-3 |
Submitted |
22 |
John Paul S. Calicdan |
Baguio City- CAR |
Submitted |
23 |
Mark Davidson Cua |
Dagupan City -1 |
Submitted |
24 |
Princess Mejia |
Batangas City-4 |
|
25 |
Grace Joanne Pucyutan |
Batangas City-4 |
Submitted |
26 |
Louis Alfred Rellora |
Batangas City-4 |
|
27 |
Michael Kevin Uy |
Batangas City-4 |
Submitted |
28 |
Jasper Keith G. Martillo |
Tacloban City- 8 |
Submitted |
29 |
Mera Shane Golo |
Tacloban City- 8 |
Submitted |
30 |
Jorgeatte Eleanor Rostata |
Tacloban City- 8 |
Submitted |
31 |
Joan Christine Marnito |
Tacloban City- 8 |
Submitted |
32 |
Alvek Ecaldre |
Tacloban City- 8 |
Submitted |
33 |
Kennichi Tan |
Zamboanga City-9 |
Submitted |
34 |
Sean Benson T. Sia |
CDO- 10 |
Submitted |
35 |
Celinka Morgan L. Chun |
CDO- 10 |
Submitted |
36 |
Bryan Joseph Borlongan |
Bulacan City-3 |
Submitted |
37 |
Kenny Koh Ting Sween |
Bulacan City-3 |
|
38 |
John Elies Cruz |
Bulacan City-3 |
Submitted |
39 |
Ma. Lucille Trina Santos |
Bulacan City-3 |
Submitted |
40 |
Riah Ann Marcelo |
Bulacan City-3 |
Submitted |
41 |
Maria Diana Manalili |
Bulacan City-3 |
Submitted |
42 |
Kristine Danielle Maximo |
Bulacan City-3 |
Submitted |
43 |
Carlo Jejomar Pascual Sanchez |
Bulacan City-3 |
Submitted |
44 |
Hanz Vladimir Cabanes |
Zamboanga City-9 |
Submitted |
45 |
Kezia Villareal |
Calamba City-4 |
|
46 |
Romalyn Aura Guan |
Calamba City-4 |
|
47 |
Kim Oliver Magtagnob |
Calamba City-4 |
|
48 |
Denise Carla Cuaresma |
Calamba City-4 |
|
49 |
Emmanuel Jerome Tagaro |
Calamba City-4 |
|
50 |
Romina Caila Yu |
Calamba City-4 |
|
51 |
Grace Marielle Loresco |
Calamba City-4 |
|
52 |
Patricia June Canceran |
Calamba City-4 |
|
53 |
Carl Jhunel Cledera |
Calamba City-4 |
|
54 |
Juan Lorenzo Requiron |
Calamba City-4 |
|
55 |
Bryan Quiling |
Calamba City-4 |
|
56 |
Roseller Yu |
Calamba City-4 |
|
57 |
Shar Mae Gayangos |
Zamboanga City-9 |
Submitted |
58 |
Carlo Patrick Tan |
Zamboanga City-9 |
Submitted |
59 |
Rachel Rojo |
Zamboanga City-9 |
Submitted |
60 |
Joseph Lyre Lee |
Zamboanga City-9 |
Submitted |
61 |
Samantha Pauline Chio |
Zamboanga City-9 |
Submitted |
62 |
Hazel Abegail Lim |
Manila-NCR |
Submitted |
63 |
Ma. Czarina Angela Lao |
Manila-NCR |
|
64 |
Lance I. Maravillas |
CDO- 10 |
Submitted |
65 |
Lhean Gabrielle Arce |
Lucena City- 4 |
Submitted |
66 |
John Robert Apayana |
Lucena City- 4 |
Submitted |
67 |
Michelle May Eleazar |
Lucena City- 4 |
Submitted |
68 |
Bianca Michaela Don |
Lucena City- 4 |
Submitted |
69 |
Edward Jason Mejilla |
Lucena City- 4 |
Submitted |
70 |
Jonathan Mejilla |
Lucena City- 4 |
Submitted |
71 |
Irene Joan Madridano |
Lucena City- 4 |
Submitted |
72 |
Catherine Lora |
Davao-11 |
|
73 |
Trizia Hipolito |
Davao-11 |
Submitted |
74 |
Cairo Domingo |
Davao-11 |
|
75 |
Janissa Fabricante |
CDO- 10 |
Submitted |
76 |
Timothy James Tan |
Bacolod-6 |
Submitted |
77 |
Jemima Sawey |
Baguio City- CAR |
Submitted |
78 |
Gene Go Jr. |
Zamboanga City-9 |
|
79 |
Tiffany Gem R. Luy |
Davao-11 |
Submitted |
80 |
Hilary Joyce N. Hao |
Zamboanga City-9 |
Submitted |
81 |
Kimberly Christine O. Decear |
Zamboanga City-9 |
Submitted |
82 |
Adeline Chua |
Cebu City- 7 |
|
83 |
Carlos Uy |
Cebu City- 7 |
Sudoku Grand Master:
Names of Participants |
City/Region |
Reg. Forms |
|
1. |
Ralph Joshua P. Sarrosa |
Davao City- 11 |
Submitted |
2. |
Richard Espinosa |
Lucena City- 4 |
Submitted |
3. |
Azenith A. Gallano |
Cebu City-6 |
Submitted |
4. |
Benjamin A. Cruto, Jr |
Baguio City- Car |
Submitted |
5. |
Joseph D. Uy |
Bacolod City-6 |
|
6. |
Aries Uy Tan |
Batangas City- 4 |
Submitted |
7. |
Alec Pius Machacon |
Batangas City- 4 |
Submitted |
8. |
Jamaica Marie S. Calicdan |
Bulacan City-3 |
|
9. |
Frederick Ong |
CDO City- 10 |
Submitted |
10. |
Edgar C. Jovellanos |
Manila-NCR |
Submitted |
11. |
Mark Joseph Garcia |
Ilocos Sur- 1 |
Submitted |
12. |
Maria Clarideth Bautista |
Davao City- 11 |
|
13. |
Jayhan Regner |
CDO City- 10 |
|
14. |
Hazel Joy Shi |
Manila-NCR |
Submitted |
15. |
Alvin Ian B. Chan |
Dagupan City- 1 |
Submitted |
16. |
Brandon Ho |
Bulacan City-3 |
Submitted |
17. |
Michelle Neri |
|
Submitted |
18. |
Matthew Chris Y. Chan |
Davao City- 11 |
Submitted |
19. |
Sarah Jane Cua |
Lucena City- 4 |
Submitted |
20. |
John Robert Valcos |
Manila-NCR |
Submitted |
21. |
Jacqueline Oh |
Manila-NCR |
Submitted |
22. |
Albert T. Aranas |
Davao City- 11 |
Submitted |
23. |
Jerson D. Jolo |
Lucena City- 4 |
Submitted |
24. |
Mariel Alexis S. Dee |
Manila-NCR |
Submitted |
25. |
John Patrick F. Solano |
Manila-NCR |
Submitted |