Just as everyone was having a sigh of relief from school activities while others were preparing to beat the heat by going on summer vacations, more than 800 math kids from across the country ensnared by their passion for mathematics flocked at the Iloilo Grand Hotel at Iznart Street, Iloilo City last April 1 to participate the 2009 Young Mathematicians’ In-House Intensive Training Program for Elementary.
Prepared and determined, the young math trainees who were all top of their schools had been burning midnight oils in solving mind-boggling math problems, making them spent sleepless nights. The series of day’s sessions had been inundated with sheets of math problems, another problem and still another problem. The beginning trainees and tested MTG members alike were not spared by the tough math problems. Though tired and beaten, their strength of mind made them move on to the dominant purpose of the in-house training.
From the cream of the crop came the emergence of the good, better, best trainees. Though everyone had put their best foot forward, yet a few of them made it into the list of qualifiers and alternates. The rest of the young math kids with pursuing spirits promised to be back next year with a byword, “a winner never quits”. They are winners, indeed!
Meanwhile, parents and MTG trainees were delighted when Sen. Alan Peter Cayetano, the MTG Honorary Chairman and his wife Honorable Laarni Cayetano, Representative of Taguig-Pateros made a surprise visit during the closing program and awarding ceremonies. Thus, it was no less than Sen. Cayetano conferred the gold medals upon the top scorers and presented the certificates of merits to alternates.
And so, the following lists of top scorers and alternates including of those who attended the training with the high school group last March 29-April 1, 2009 are equally required to attend the 2009 Mathematical Olympiad Summer Training Program (MOSTP) at DEECO Technological Institute at Sta. Maria Compound, Marcos Highway, Santolan, Pasig. For more information, please contact Mrs. Rechilda Villame at Tel No. 682-4578 or at her mobile number 0917-8105009.
The registration dates will be on April 13 and 14 while class starts on April 15 and ends on May 15, 2009. There will be no sessions on May 1 and 2, 2009. All 2009 MOSTP trainees are required to bring the following:
1. In-house ID;
2. In-house blue t-shirts; and
3. Saturday training red t-shirts.
The following is the complete lists of qualifiers and alternates- Elementary level.
GRADE 3 QUALIFIERS
*Ang, Clyde Wesley Uy, Mark Christopher Wu, Farrell Eldrian Keh, Sedrick Scott Ildesa, Miguel Lorenzo Lee, Andrew Vince Villaluz, Raphael Uy, Matthew Johann Diy, Luis Salvador Chan, Cary Albert Go, Xavier Jefferson Ray Guevara, Alyssa Borbe, Andrea Alyanna Branzuela, Kevin Brian Co, Sage Javis Y. |
Chiang Kai Shek College Xavier School MGC New Life Christian Academy Xavier School Westbridge School Xavier School San Beda College Alabang Xavier School Xavier School Saint Jude Catholic School Zamboanga Chong Hua High School De La Salle Santiago Zobel UNO High School Saint Jude Catholic School Xavier School |
GRADE 4 QUALIFIERS
*Sy, Adrian Reginald Say, Vince Benedict Sy, Andrew Lawrence Serrano, Anna Sofia Eduarte, Angelo Miguel Ares, Harry Eugenio B. Jr. Tan, Matthew Fadri, Raymond Joseph Ong, Andrew Brandon De Ocampo, Nathaniel Adrian Tiu, Tristan Tanenggee, Matthew Santiago, Raphael Jose Illana, Bryan Pocholo Miguel Alarcon, Timothy Gabriel Cu, Bernice Joy Gumilao, Thamania Keith Segismundo, Jasper John Alarcon, Miege Ernyl Lara, Jimuel Di, Sebastian Salud, Nathan Balayan, Christian Jared Evan, Daniella Kristin Marie |
Saint Jude Catholic School Saint Jude Catholic School Saint Jude Catholic School Ateneo de Davao University - Grade School St. Simon Montessori School Integrated Montessori Center Xavier School San Beda College Alabang Chiang Kai Shek College Placido del Mundo Elementary School Xavier School St. Stephen's High School PAREF Southridge School Divine Light Academy - Molino Southville International School & Colleges UNO High School Pasig Catholic College Pasig Catholic College San Beda College Alabang UP Integrated School Xavier School St. Stephen's High School St. Mary's College, Q.C. De La Salle Santiago Zobel |
GRADE 5 QUALIFIERS
*Lao, Ma. Czarina Angela Saavedra, Laureen Eden Balete, Nathaniel Joshua Chuatak, John Thomas Chua, Austin Edrich Balanay, Prince Michael Yao, Kaye Janelle Guillermo, Ma. Christiana Ong, Paul Ryan Bacal, Jose Agerico II Fernandez, Jason Joseph Tiu, Benedict Ryan Chua Domingo, Allen Cedrick Aceron, Jonathan Christian Cua, Geline Isabel Ngo, Arvy Daniel Renacia, Katrina Alexandra Villar, Miguel Angelo Abagat, Jean Leonardo Abdao, Deanne Rochelle Carranceja, Jason Carlo Yu, Marc Adrian Fetalvero, King James Gabas, Milton John Villamor, Franz Patrick Ng, Steve HK Bais, Zac Tyrone Subia, Caisa Azcarraga, Jose Carlos Rodrigo Rivera, Miguel Luis |
Saint Jude Catholic School Zamboanga Chong Hua High School St. Stephen's High School St. Stephen's High School Saint Jude Catholic School Colegio San Agustin - Biñan Grace Christian College O.B. Montessori Center Inc. UNO High School Rosevale School San Beda College Alabang St. Stephen's High School San Beda College Alabang St. Augustines's School Saint Jude Catholic School Grace Christian College Silliman University – BED De La Salle Santiago Zobel Notre Dame of Greater Manila Integrated Montessori Center Grace Christian College St. Stephen's High School Ateneo de Davao University-GS Silliman University – BED City Central School Zamboanga Chong Hua High School ABC Learning Center San Beda College Alabang De La Salle – Canlubang Colegio San Agustin – Biñan |
GRADE 6 QUALIFIERS
*Uy, Mikaela Angelina Ongkiko, Mario Antonio Celon, Marc Patrick Koa, Martin Lewis Ravelo, Leiko Armand Sy, Abigail Laureen Lizarda, Philip Chong, Justin Bryan Ang, Karli Yu, Keith Brian Montales, Lara Andrea Julio, Wilford Jason Friedlander, Jason Morales, Juancho Miguel Khow, Darren Anthony Ang, Nathaniel Ryan Sy, Marvin Kaiser Go, Beatriz Michelle Marcos, Himig Balbuena, Aljan DG Rojo, Rachel Ngo, Raenelle Ean Ardon, Adrienne Batungbakal, Ana Karenina Destura, Gail Denise Arat, Jeamron Angelo Canales, Anjanette Dy, Mark John Llamas, Angelo Gabriel Tan, Timothy James Aman, Trisha Nicole Cordon, James Daniel |
Saint Jude Catholic School Xavier School Diliman Prepatory School Saint Jude Catholic School Ateneo de Davao High School Saint Jude Catholic School San Beda College Alabang Grace Christian College Philippine Institute of Quezon City Saint Jude Catholic School Colegio San Agustin - Makati Saint Jude Catholic School Xavier School PAREF Southridge School Saint Jude Catholic School Philadelphia High School Saint Jude Catholic School Immaculate Conception Academy Philippine Cultural College Tenement Elementary School Zamboanga Chong Hua High School Chiang Kai Shek College Juan Sumulong Elementary School San Beda College Alabang La Salle Academy Iligan City Central School Rizal Elementary School Mother Goose School PAREF Southridge School Trinity Christian School Naga Hope Christian School PAREF Southridge School |
GRADE 3 ALTERNATES
Canonigo, Harold Seth Chua, Erika Joy Cua, Rainielle Maegan Go, Nathaniel Ethan Gustilo, Angelikah Denise Jaba, Andrea Kohchet-Chua, Christopher Robredo, JillianTherese |
Integrated Montessori Center Saint Jude Catholic School Saint Jude Catholic School Saint Jude Catholic School St. John Institute Saint Jude Catholic School Saint Jude Catholic School Unibersidad de Sta. Isabel |
GRADE 4 ALTERNATES
Chan, Sabrina Rae Fernandez, Kyle Lorenzo Go, Gene Jr. Ho, Jonas Andrew Kotah, Karl Jan Marcos Nalupta, Rafael Adriano Narcelles, Aaron John Luke Ng, Liam Sanro Panganiban, Angela Perez, Benoni Augustus Radam, Ricsson Lester Remorenas, Eloisa Jean Tabao, Maria Lorena Tan, John Lester |
Zamboanga Chong Hua High School Mother Goose School Zamboanga Chong Hua High School Zamboanga Chong Hua High School Philippine Cultural College Immaculate Conception Academy - Batac City St. Paul College of Ilocos Sur Zamboanga Chong Hua High School Rizal Elementary School Dee Hwa Liong Academy Leyte Progressive High School-Tacloban City Victoriano D. Tirol Advanced Learning Center Dee Hwa Liong Academy Dee Hwa Liong Academy |
GRADE 5 ALTERNATES
Bermejo, Irene Therese Alvarez, Vince Roi Salise, Paul Carlo Diamond Lucenara, Loraine Batiles, Jose Alfron Benedicio Cobol, Marx Vincent Ho, Anchelle Grace Sawali, Akkiara Symonn May Rapliza, Annnamitz Collanto, Angelica Aranas, Jonn Angel Bencito, Camille De Leon, Joseph Maria Francis Kiu, Leandre Noel Pascual Canonigo, Hannah Faye Quismundo, Jana Mariel Pama, Pascal Bancaso, Rosette Coching, Christiane Salvador, Divina Gracia Lazo, John Francis P. Garganta, Maria Camilla Lagumen, Jules Jurgenson Saavedra, Sheenly Anne Torrecampo, Christinne Jeremiah Lazo, Agnes Zaida Chua, Daryl Caraig, Rochelle Zaira |
Trinity Christian School Colegio San Agustin - Biñan City Central School Oro Christian Grace School St. Elizabeth Seton School - South Ateneo de Davao Univ. - Grade School Silliman University - Elementary School St. Augustines's School Lanao Chung Hua School Sto. Nino SPED Center-Tacloban City Maximo Estrella High School NIY Elementary School Blessed Lights Int’l Christian Academy PACE Academy Integrated Montessori Center Colegio San Agustin - Makati Colegio San Agustin - Makati Army's Angels Integrated School Bagong Tanyag Elementary School Malacampa Elementary School Don Bosco Technical Institute Immaculate Conception Acadmy - Batac City Learn and Explore Montessori School St. Theresa's College Divine Light Academy St. Paul College of Ilocos Sur St. Paul College of Ilocos Sur St. Raphael Academy |
GRADE 6 ALTERNATES
Alberto, Ralph Angelo Baratang, Lizette Anne Bascuña, Rosa Silvana Dy, Royce Fredeluces, Joanne Rei Gabin, AJ Wincielou Johanna Gamboa, Jasmine Marie Go, Brittany Jao Jumangit, Adrian Jude Lapitan, Bea Gian Carla Lumbres, Roy Alvin Madrid, Ma. Louisa Magallanes, Marc Louie Maranan, Maverick June Marmeto, Gabriel Ong, Hans Bryan Geremy Orlina, Jone Zelita Pena, Emmanuel Joshua Pisano, Daniel Joseph Rodriguez, Joshua Emmanuel Sia, Lawrence Tan, Ethan Fredric Tuballa, Samantha Tureda, Revi Notario, Christian Rey |
San Beda College Alabang BestCap Career College, Inc. Unibersidad de Sta. Isabel Kong Hua School Special Education for the Gifted Holy Spirit School, Tagbilaran City St. John Institute UNO High School St. Elizabeth Ann Seton School-South Morning Star Montessori, Inc. Tanauan South Central School Cavite School of Life Don Bosco Technical Institute De La Salle Lipa Integrated School Special Education for the Gifted Grace Christian College SPED, West City Elementary School La Salle Greenhills Calamba Institute Mother Goose School Grace Christian College Xavier School St. Benedict College Em's Signal Village Elementary School Guinobatan East Central School |
This is the list of high school alternates who attended the training with the Elementary Level last April 3 -6, 2009.
HIGH SCHOOL ALTERNATES
Triste, Ella Joy Calicdan, John Paul Guillermo, Ma. Celina Parazo, Bernalois Tariga, Anne Czarmaine |
Immaculate Conception Academy - Batac City Francisco Q. Duque Foundation Miriam College High School Immaculate Conception Academy - Batac City Immaculate Conception Academy - Batac City |
These are the lists of qualifiers and alternates of the elementary level that attended the training with the high school group last March 29 to April 1, 2009.
Grade 3 Qualifiers
Clement, Josh Thomas | West Visayas State University |
Grade 4 Qualifiers
Cua, Mark Davidson Galvan, Ramon III Ong, Ezekiel Christian Tse Wing, Paula Margarita Young, Ezekiel |
Pangasinan Universal Institute Children Intergrated School of Alta Tierra UNO High School West Visayas State University Jubilee Christian Academy |
Grade 5 Qualifiers
Cheng, Deany Hendrick Ng, Seanne Daphne Ong, Daniel Christian Ong, Lu Christian Reynoso, Reine Jiana Tan, Benson Tan, Jason Allan Tio, Dielle Tiu, Sterling Alvin Yturzaeta, Justin Edric |
Grace Christian College Saint Jude Catholic School UNO High School Grace Christian College St. Paul College, Pasig Jubilee Christian Academy Jubilee Christian Academy St. Stephen's High School St. Stephen's High School Jubilee Christian Academy |
Grade 6 Qualifiers
Baquiran, Lorenzo Jose Chan, Ethan Riley Ferrer, Magin Benedict Montalban, Kenan Poral, Neil Philip Sombiro, Leo Emmanuel Yap, Patricia Marie |
Jaro I Elementary School Zamboanga Chong Hua High School St Joseph School West Visayas State University West Visayas State University Solomon Integrated Schoo de Iloilo Iloilo Central Commercial High School |
Grade 3 Alternates
Aragon, Kevin Christopher Jeruta, Jan Mari Ladrido, Carla Angela Osorio, John Rico Sorongon, Maxim Grace Suarez, Felix Jr. |
Iloilo Central Commercial High School - Main Iloilo Central Elemntary School Special Education - Iloilo School for Exceptional Children Sta. Barbara Central Elementary School Children Integrated School of Alta Tierra Oton Central Elementary School |
Grade 4 Alternates
Babon, Ryan Gil Celestino, Anne Catherine Dasas, Niel Marc Gupeteo, Kris II Francis Chancellor Jaruda, Anna Francis Therese Nismal, Gianne Gilbert Togonon, Justin Adriel Zent Torres, Kenneth Norvic |
West Visayas State University West Visayas State University Solomon Integrated Schoo de Iloilo Kinaadman Elementary School West Visayas State University Special Education - Sto. Domingo Children Intergrated School of Alta Tierra Colegio de Hijas de Jesus |
Grade 5 Alternates
Benitez, Vincent Jaime Hechanova, Frenz Angelie Supena, Jason Anthony Taneña, Paolo Adrian |
Solomon Integrated School de Iloilo Cabatuan Central Elementary School Special Education - Sto. Domingo Special Education - Iloilo School for Exceptional Children |
Grade 6 Alternates
Beltran, John Carlo Del Castillo, Alexis Jimenez, Hakeem Lugnasin, Joseph Vincent Saratan, Gino Ryan Syching, Bianca Patrice |
Special Education for the Gifted St. Joseph School Ateneo de Iloilo - Sta. Maria Catholic School Saint Therese Christian Development Center Foundation Inc Iloilo Central Elemntary School Iloilo Central Commercial High School - Main |
*TOP SCORER